Historia

Powstanie Toruńskiej Amatorskiej Ligi Orlika

Po raz pierwszy rozgrywki zadebiutowały w kwietniu 2013 roku. Wtedy to na obiekcie przy ul. Wojska Polskiego w Toruniu rozpoczęła się pierwsza edycja Amatorskiej Ligi Orlika, która zyskała z miejsca sympatię i uznanie zarówno wśród uczestników, jak i kibiców. Łącznie w 2013 roku rozegraliśmy 3 sezony systemem Wiosna, Lato, Jesień, w których kolejno triumfowali Ludzie Fryzjera, Copacabana oraz Mokre.

O lidze

Spotkania rozgrywane są na boiskach ze sztuczną nawierzchnią typu „Orlik” przy ul. Wojska Polskiego 47A, Rydygiera 1-7 oraz Leona Raszei 1 w Toruniu. Uczestnicy do dyspozycji mają szatnie, natryski, numerowane znaczniki w przypadku braku własnych trykotów, oraz sztuczne oświetlenie boiska. Od drugiej edycji spotkania ligowe prowadzą profesjonalni sędziowie, a rozgrywki egzekwowane są wg. ścisłego regulaminu, który został stworzony uwzględniając zapotrzebowania graczy. Tradycją są już zapowiedzi, relacje oraz fotogalerie zdjęciowe z rozgrywek, które wprowadziły nową jakość w postrzeganiu amatorskiego grania w piłkę Toruniu.

Rozwój

Od roku 2014 postanowiliśmy postawić sobie poprzeczkę jeszcze wyżej, wdrażając relacje video, skróty meczowe, wybory bramek oraz interwencje miesiąca. Wiosną powstała druga klasa rozgrywkowa (Liga B), zaś jesienią doszło do reorganizacji rozgrywek w Lidze B. Na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej po raz pierwszy zagrały 22 zespoły, które zostały podzielone na dwie grupy (B1 i B2). Łącznie w sezonie Jesień 2014 wystąpiły 34 drużyny.

Wiosna 2016 powstała kolejna klasa rozgrywkowa Liga C, w której udział wzięło 16 nowych drużyn, a łącznie do sezonu przystąpiło 58 zespołów.

Puchar Ligi

Po raz pierwszy rozgrywki o Puchar Ligi zostały rozegrane w sezonie Lato 2014. Od tamtej pory mecze pucharowe regularnie wypełniają dni wolne od spotkań ligowych. W pierwszej historycznej pierwszej edycji pucharu zwycięzcami zostali gracze AF Tomasz Hajto/Ibis Budget.

Konfrontacja

Początek roku 2014 to również ekspansja rozgrywek na piłkę halową.
Pierwsza edycja turnieju odbyła się 19 stycznia 2014 roku i zgromadziła w hali Uniwersyteckiego Centrum Sportu 32 zespoły. Już rok później Konfrontacja vol.2 stała się rekordzistą pod względem ilości uczestników, bowiem tym razem w ciągu dwóch dni hala Spożywczaka ugościła aż 48 ekip, w tym aktualnego Mistrza Polski rozgrywek Playarena – Flying Dragons Łódź. Od tego czasu regularnie każdej zimy organizujemy turniej, na który zapraszamy utytułowane amatorskie zespołu z całego kraju.

Futbol-Arena

„Rebranding” marki nastąpił w dniu 16 stycznia 2015 roku. Celem nadrzędnym stała się pełna profesjonalizacja rozgrywek we współpracy z Toruńską Areną Sportu, która stała się organizatorem ligi i właścicielem marki.

FA Playarena

logoplayarenaPrzed jubileuszową dziesiątą edycją rozgrywek doszło do porozumienia o współpracy pomiędzy ligą Futbol-Arena, a Polską Federacją Piłki Nożnej 6-osobowej Playarena. Futbol-Arena stała się integralną częścią ogólnopolskich rozgrywek, co umożliwia najlepszym zespołom awans na cykl turniejów w których bierze udział blisko 160 drużyn rywalizujących o tytuł Mistrza Polski. Najlepsi zawodnicy zaś mają szansę zdobyć powołanie do kadry reprezentacyjnej naszego kraju, a zwycięzca całego cyklu zapewnia sobie wyjazd na EMS Champions League.

2014-2018