Platforma VEO wraz z Veo Live to rewolucyjna nowość w naszych rozgrywkach dzięki której na nowo próbujemy zdefiniować spojrzenie na relację zmagań ligowych futbolu sześcioosobowego w naszym kraju. W tym artykule przedstawiamy w dziesięciu punktach poradnik, jak korzystać z platformy aby wyłonić w pełni jej potencjał.

1. Gdzie oglądać mecze VEO?

Całe nagrane spotkania Futbol Areny rozgrywane przy Wojska Polskiego dostępne są wyłącznie w serwisie Veo. Każdy raport meczu nagranego kamerą Veo zawiera stosowny odnośnik do nagrania.

Do naszego kanału VEO, w którym znajdują się wszystkie nagrania możecie trafić również z poziomu menu: Futbol.tv / Veo lub ikony mediów społecznościowych (V). Nagrane mecze możecie odtworzyć zarówno w przeglądarce w wersji na komputer jak i wersji mobilnej.

Z wybranych spotkań nagranych automatyczną kamerą tworzone będą skróty publikowane tak jak dotychczas – na naszym kanale Youtube.

2. Aplikacja VEO Live

Systemem niezależnym od nagrań jest aplikacja Veo Live, która przekazuje transmisję każdego meczu bezpośrednio z boiska na żywo. Oznacza to, że w aplikacji nie znajdziemy oznaczonych wszystkich wydarzeń meczowych ani szczegółowych statystyk, a jedynymi opcjami dostępnymi z poziomu Veo Live są możliwość obejrzenia trwającego meczu lub odtworzenie zakończonych już relacji. Retransmisje dostępne są do odtworzenia od razu po zakończeniu spotkania za pomocą aplikacji mobilnej.

Veo Live dostępny jest na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

W aplikacji należy zalogować się na konto po uprzednim jego założeniu. Szczegółowy poradnik TUTAJ

3. Podstawowe funkcje platformy VEO

Nr 1 –  Panel pozwalający na szybką nawigację materiału video w którym możemy zatrzymać/wznowić nagranie, szybko przejść do kolejnego wydarzenia lub przewinąć je o 5 sekund

Nr 2 – Zakładka umożliwiająca rysowanie kształtów i wprowadzanie tekstu na zatrzymanym fragmencie meczu (wymaga zalogowania)

Nr 3 – Tryb Interaktywny. Umożliwia on dowolnie sterować kamerą (przesuwać w dowolną stronę, przybliżyć lub oddalić widok) lub przełączyć widok w tryb panoramiczny na którym widać będzie całe boisko.

Nr 4 – Zmiana prędkości wyświetlania video.

Nr 5 – Możliwość włączenia i wyłączenia tablicy wyników z czasem, oraz mapy 2D (wymaga zalogowania)

Nr 6 – Włączenie/wyłączenie dźwięku

Nr 7 – Interaktywna mapa 2D (wymaga zalogowania)

Nr 8 – Tablica wyników i czas (wymaga zalogowania)

Nr 9 – Analytics – statystyki i dane analityczne (wymaga zalogowania)

Nr 10 – Highlights – wydarzenia z meczu

4. Jak oglądać nagrania VEO – czyli Highlights

Nagranie Veo umożliwia obejrzenie całego meczu od pierwszej do ostatniej minuty. Mając jednak na uwadze oszczędność czasu, możecie ograniczyć oglądanie materiału wyłącznie do najciekawszych lub kluczowych sytuacji meczowych. System Veo samodzielnie tworzy znaczniki tzw. Highlights w meczu, z których można wyróżnić dwa najważniejsze:

  • Gole (Goal)
  • Strzały na bramkę (Shot on goal)

Do pozostałych należą: Goal kick (Wybicie od bramki), Penalty kick (rzut karny), Free kick (rzut wolny), Corner (rzut rożny), Kickoff (wznowienie gry od środka), Half start (początek połowy), Half end (koniec połowy).

Każdy z wymienionych znaczników wyszczególnionych na liście to jednocześnie odnośnik do danego fragmentu filmu, który umożliwia obejrzenie konkretnego wydarzenia.

5. Jak obejrzeć najciekawsze fragmenty meczu – czyli skrót meczowy który sam sobie stworzę?


Funkcją, która umożliwia „stworzenie” własnego skrótu jest Filter. Korzystając z tej opcji możecie zaznaczyć, które konkretnie wydarzenia meczowe Was interesują. Przykładowo, korzystając z filtra Event Tags i zaznaczając w nim Goal oraz Shot on goal, na osi meczowej pozostaną widoczne tylko te wybrane konkretnie wydarzenia. Teraz wystarczy kliknąć Play All, a system automatycznie pokaże nam chronologicznie bramki oraz najciekawsze fragmenty meczu zakończone strzałem na bramkę.

Ciekawostka: Po zastosowaniu filtra highlights możecie skopiować i udostępnić link do całego meczu z wyróżnionymi przez siebie wydarzeniami.

6. Jak pobrać wybrane fragmenty meczu?

Aby uzyskać dostęp wymagane jest zalogowanie się na konto Veo.

Każdy wyróżniony fragment meczu możecie pobrać na swój dysk twardy lub pamięć urządzenia mobilnego. Wystarczy przy danym znaczniku kliknąć w „…” oraz Download.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby pobrać wszystkie wyróżnione fragmenty meczu spakowane w jednym pliku .zip.

7. Jak mogę sprawdzić dane analityczne i statystyki meczu?

Aby uzyskać dostęp wymagane jest zalogowanie się na konto Veo.

Zakładka Analytics dostarcza nam wielu informacji szczególnie przydatnych pod kątem analizy meczu.

W zakładce Analytics czekać na Was będą m.in. :

  • Statystyki posiadania piłki
  • Liczba oddanych strzałów
  • Liczba wykonanych podań Shot Map – czyli mapa prezentujące miejsca z których oddawane były strzały w meczu, a po kliknięciu w konkretną „kropkę” na mapie od razu zostaniecie przeniesieni do danej sytuacji z boiska.
  • Statystyki dotyczące podań: procentowa ilość podań wykonana w danej strefie boiska, statystyki dotyczące długości wymian podań danej drużyny.
  • Heat Map – Mapa przedstawiająca poruszanie się zawodników w trakcie całego spotkania lub też w danym fragmencie gry.

Oczywiście prosimy wziąć poprawkę na to, że jest to technologia, która cały czas się rozwija i nie wszystkie statystyki będą (przynajmniej narazie) w 100% dokładne. Na to nie mamy już jednak kompletnie wpływu, ponieważ wszystko generowane jest przez sztuczną inteligencję firmy VEO, która cały czas ją rozwija.

8. Jak zalogować się na konto Veo?

Aby zalogować  się na platformie Veo, wyróżniamy dwa sposoby:

  • zalogowanie się za pomocą swoich danych podanych podczas rejestracji konta w aplikacji Veo Live (e-mail, hasło)
  • zalogowanie się na konto stworzone specjalnie dla uczestników Futbol Areny:

login: veoplayer@futbol-arena.pl

hasło: 10-lat-Futbol-Arena

9. Ile muszę czekać aby obejrzeć nagranie meczu w platformie VEO?

Mecze wysyłane są automatycznie na serwer po zakończonym dniu rozgrywkowym. Przetwarzanie i procesowanie meczu zwykle trwa 6-7h. W praktyce oznacza to, że następnego dnia mecze będą możliwe do odtworzenia.

10. Zauważyłem, że w highlights brakuje niektórych goli lub są zliczane w złą stronę

Technologia Veo wciąż jest ulepszana i bazuje na sztucznej inteligencji, która nieustannie się uczy. Może zdarzyć się, że mimo iż bramka w nagraniu jest doskonale widoczna, na liście highlights nie zostanie zarejestrowana, lub widnieć będzie wyłącznie jako strzał na bramkę. Możecie również się spotkać z sytuacją, że bramki zliczane są w złą stronę (widoczne na tablicy z wynikiem i analytics).

Brakujące znaczniki goli w meczu na bieżąco będziemy odszukiwać i ręcznie uzupełniać, a wszelkie kluczowe błędy możliwie szybko poprawiać, tak aby zachować możliwie największą rzetelność oraz kompletność odbioru nagrania meczowego.

Masz pytania lub wątpliwości? Napisz do nas.

Życzymy miłego użytkowania!

 

 

 

Inne artykuły